روشی نو در تفسیر قرآن کریم در گفت و گو با آیت الله گرامی
48 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : بینات ) پاییز 1379 - شماره 27 )(24 صفحه - از 130 تا 153)
تعداد شرکت کننده : 0

گفت و گو با عالمان، دین باوران، استاد دیدگان و مدّرسان، درس آموز است و اندیشه آفرین، به ویژه استادانی که دوران سخت گذشته حوزه های علمیّه را گذرانده‌ و مرارت‌های آن را چشیده‌ و لمس کرده‌اند و بر اعتقاد و پایبندی خود پای فشرده‌اند، آنان که در کنار درس و بحث‌های حوزوی، مبارزه را فراموش نکرده‌اند، خود را به آب و آتش زده و دوران تنهایی و شکنجة زندان‌های ستم شاهی را پشت سر گذاشته‌اند و با حرکت اسلامی ملت هوشمند ایران، پای به عرصه نهاده و به رسالت خود ادامه داده‌اند.

آیت الله گرامی، از معدود اساتید با سابقه و خوش ذوق حوزه علمیه قم می‌باشند، که درس‌های حوزوی را با علوم قرآن و تفسیر درآمیخته و در کنار دروس حوزوی، به مباحث تفسیر و علوم قرآن پرداخته و تشنگان معارف قرآن را بهره‌ها رسانده‌اند.

همو که سالها در کنار علامة بزرگوار، مرحوم طباطبائی(ره)، صاحب تفسیر گرانسنگ المیزان

بوده و با او همدم و همراه و همدل زیسته، و به گفتة خود علامه، به ترجمة بخشی از تفسیر المیزان پرداخته و نیز کتاب بدایة الحکمة را برای دانشجویان ترجمه کرده است.

تلمذ این استاد بزرگ حوزه، از محضر بزرگانی همچون امام راحل(ره)، آیات عظام: بروجردی، اراکی، گلپایگانی، داماد، حائری، حاج آقا حسن فرید و… از او فردی فرهیخته و اندیشمند ساخته است.

عنایت و توجه او به مردم و رفع مشکلات آنان، به ویژه طلاب حوزة علمیه، زبانزد همگان است و از وی چهره‌ای درد آشنا و گره‌گشا ساخته است.

بیّنات، فرصت را غنیمت شمرده و ساعاتی را در محضر استاد نشسته و با پیشنهاد گفت و گویی صمیمانه، دوستداران علم و ادب را بهره‌مند ساخته است.

گفت و گوی بی‌ریا و بی هیچ تکلّف استاد، یاران را بر آن داشت تا قدری پا را فراتر نهاده و از مباحث خاص قرآنی پیش‌تر روند و با استاد از هر دری سخن بگویند و علاقه‌مندان را، با زندگی علمی و فرهنگی ایشان آشنا نمایند.

امید آنکه بیانات شیرین و تجربه‌های ایشان، درس آموز باشد و راهگشا.

والله هو المستعان

بیّنات

بیّنات: لطفاً در ابتدا مختصری از زندگی خودتان را و نیز چگونگی رو آوری‌تان، به علوم و تفسیر قرآن را بیان بفرمایید.

استاد: بنده متولد مهر 1317 هستم و بعد از 6 ابتدایی، به صورت شبانه، دورة سیکل را شروع کردم، بعداً برخی، جنبه‌های روحی برایم پیش آمد و نیز با بعضی اساتید معنوی برخورد کردم، به خصوص منبر ... ادامه در لینک

آدرس اینترنتی